Geoblog.pl    marcel    Podróże    Central Europe Tour 2009    Trochę większa kałuża...

Trochę większa kałuża...

Węgry
Węgry, Balatonkenese

Balaton. Największe jezioro Europy Środkowej, nazywane węgierskim morzem, wielka masa wody rozciągająca się po horyzont... z bliska wygląda jak duża mętna kałuża. Ale po kolei.

Planowaliśmy zatrzymać się w Balatonakali, miejscowości leżącej tuż nad Balatonem. Jadąc jednak wzdłuż jeziora, w miejscowości Balatonkenese zauważyliśmy drogowskaz do Romantic Camping (leżącego, nie jak większość - tuż nad jeziorem, lecz w lesie). Lokalizacja bardzo nam się spodobała, do tego mało osób (tylko pewna rodzina z Rzeszowa, grupka Węgrów, i my) oraz bardzo przystępna cena - zdecydowaliśmy się zostać. Po pyle pustyni w Budapeszcie, mięciutka trawa aż prosiła o położenie się na niej, a tabuny wygłodniałych komarów dały się załatwić OFF-em - czy trzeba czegoś więcej? Otóż tak; czegoś na ochłodzenie. Ponieważ, jak to uświadomił nam miły pan gospodarz, wystawiając termometr na słońce, panował 50-cio stopniowy upał, po szybkim rozstawieniu namiotu udaliśmy się, by przyjrzeć się Balatonowi z bliska.

Jak już mówiłem, jezioro wiele traci przy bliższym poznaniu. Ponieważ jest dość płytkie (w najgłębszym miejscu ma ~ 12 m) i posiada dość specyficzny skład dna, kolorem i przejrzystością przypomina przydomowy staw... ten zaniedbany. Nie ma to jednak nic wspólnego z zanieczyszczeniem, Balaton jest mętny naturalnie.

Razem z Gosią szybko ruszyłem w stronę wody, wchodząc coraz głębiej i głębiej... a raczej dalej i dalej. Kiedy znaleźliśmy się na wysokości boi oznaczającej koniec kąpieliska, mieliśmy wody trochę powyżej pasa. Chcąc jednak doświadczyć Balatonu całym sobą, szybko zanurkowaliśmy, pokręciliśmy się trochę dookoła i wróciliśmy na brzeg.

Waldek również uznał, że nie po to tu przyjechał, by stać na nabrzeżu, więc podwijając nogawki, zaczął raźno brodzić w wodzie... swoją drogą, wzbudził wtedy niezłą sensację - osobnik z dwoma rękami na temblaku, chodzący tam i z powrotem wzdłuż brzegu; Gipsowa Zmora Z Jeziora powraca.

Powiem jednak kilka słów w obronie Balatonu. To wspaniałe miejsce dla rodzin z dziećmi - bardzo ciepła woda, płytko, świetnie utrzymane plaże. Latorośle mogą bawić się w wodzie do woli, a co najważniejsze, bezpiecznie. Jezioro jest również atrakcyjne dla ludzi każdym wieku - o ile lubią zabawy z dmuchanymi kołami, pontonami, materacami, piłkami.

Zasoby: 57 wpisów57 2 komentarze2 238 zdjęć238 1 plik multimedialny1

15.12.2009 - 13.01.2010